Tootegrupid

Kohajutud

26.06.2019
Kohajutud
KUST KALA OTSIDA?
Kohapüügi hooaeg algab Emajõel 16. juunil. Kala on äsja kudenud ja kaitseb kudepesa. Kui ta lanti võtab, siis ta mitte ei toitu, vaid üritab pesa kaitsta. Koha istub siis jõe sügavamates kohtades, enamasti mitte augu keskel, vaid pigem alguses või lõpus. Keskel passib ta juhul, kui põhjas on mõni anomaalia: kõrgendik, kivid vms. Nagu iga röövkala, tahab ka koha kulutada võimalikult vähe energiat, püsides voolu eest varjul. Kohapüügil pead oma püügikohta hästi tundma või omama head kajaloodi. Kui viimane on õigesti seadistatud, näed selle ekraanil kala ära. Tavaliselt istub augus poolemeetriste vahedega neli-viis koha.
 
KUIDAS PÜÜDA? Aukude algused ja lõpud tuleb alati läbi püüda. Kõige parem on sättida paat nii, et viskad diagonaalis augu alguse või lõpu poole, mitte piki jõge. Nii on lant vooluga paralleelselt põhjas istuval kalal veidi kauem vaateväljas. Kaugus on oluline ka landi kukkumise seisukohast. Kui oled magusale kohale liiga lähedal, kukub lant liiga aeglaselt. Kui liiga kaugel, siis ei viska lihtsalt õigesse kohta välja. Näiteks kui püüad läbi augu lõppu, säti paat ankrusse 10‒15 meetrit sellest allapoole. Lant kukub kenasti randi taga istuva koha nina ette ja ta võtab selle ära. Koha istub enamasti mitte augu keskel, vaid pigem alguses või lõpus.
 
KUI RASKE JIGIPEAGA? Juunis pole vesi veel suviselt madal, nii et väga kergete jigipeadega ei püüta. Mida enam mööda jõge ülespoole, seda kergemaks läheb jigipea. Praagal kasutan alumises otsas aasta ringi 25‒30 g pead, mõnikord isegi raskemat.
Ühtset reeglit ei ole – sõltub voolu kiirusest ja sügavusest. Kui viskad landi välja, lased sel põhja peale kukkuda, teed paar vändapööret ja lased landil uuesti langeda, siis peaks kukkumise aeg olema 3 sekundit. Kui lant on liiga kerge, kukub see kauem, kui vaja. Kui liiga raske, siis põntsutab kiiresti mööda põhja ja kala ei jõua seda haarata. Esimene tund aega mängid püügil tavaliselt jigipeade raskusega, et optimaalne kätte saada. Eri kohtades võid kasutada ka erineva raskusega päid, oluline on landi kukkumise õige amplituud.
 
Landi langemise aega muudab ka liin – peene nööriga kukub lant kiiremini ja jämedama nööriga aeglasemalt. Mida peenem nöör, seda väiksema raskusega saame püüda. Loeb ka jigipea materjal – volframpea on sama kaalu juures väiksem kui tinapea ja kukub kiiremini.
 
Mõnikord meeldib kohale rohkem jigipea küljes vabalt liikuva konksuga nn tšeburaška, vahel jäiga jigipea mäng. Mõnikord aga töötab peidetud konksuteravikuga offset selgelt paremini. Pead katsetama.
 
Koha tasub püüda kaheharulise konksuga, see haagib kala paremini otsa. Konks olgu pigem lühema varrega – teravik võiks paikneda peast max 2 cm kaugusel. Kui näiteks haug ja forell ründavad saaki saba poolt, siis koha haarab peast. Kui sul oli võtt ja jigipeal on hambajäljed, oli see koha. Kui kriimud on silikoonil, siis oli haug. Mõnikord togib koha ka silikoonlandi saba, aga see ei ole võtt. 
 
Jätkame oma juttu kohast ja kohapüügist...
MILLISE LANDIGA?
Enamasti püütakse koha Emajõel silikoonlantide erinevate variatsioonidega. Kui kohakeeld lõpeb, võtab kala kõige paremini jigi, mõne aja pärast tahab kalatükki, suvel võtab kõike ja sügisel toimib jälle jigi.
Kohe hooaja alguses töötavad heledamad, lausa valged landid. Suve edenedes hakkab landi toon minema järjest tumedamaks. Landi värv sõltub ka ilmast ‒ kui päike paistab, toimib sädelusega silikoon, kui on pilves, siis matt. Ent kõik võib olla ka vastupidi.
Püügipäeva alguseks tuleb teha valik ja hakata proovima viie-kuue erineva tooniga, mis võiksid sinu meelest töötada. Lõunaks saad tavaliselt selgeks, mida kala täna tahab. Siin on just plotter suureks abiks ‒ kui näed sellega ära, et kala on all, siis on motivatsiooni jätkata ja värve vahetada. Mingil hetkel hakkab kala kindlasti sööma. Tasub kuulata ka teiste kalameeste kogemusi – mis eile töötas. Kummikala värvi eelistus võib muutuda ka päeva jooksul.
Töötavad nii sirpsabad kui ka kalakujulised mudelid. Vahel eelistab kala esimest teisele või vastupidi. Jällegi – katseta.
Paremini näivad töötavat lantide uued mudelid, millega ei ole Emajõel varem püütud. Eelmisel aastal näiteks toimis ülihästi üks Harti silikoonlant, millel on sabas kõrin. See toimis just pärast kude, kui kala oli agressiivne.
Mõnikord võivad hästi töötada ka poroloonlandid, kuid ainult noaga lõigatud mudelid. Porolooni sees on õhumullid, mis teevad vee all landist väljudes häält ja see ärritab kala. Tehase poroloon, mis on kuumtöötlusega lõigatud, ei tööta.
Paremini näivad töötavat lantide uued mudelid, millega ei ole Emajõel varem püütud.
 
MILLAL PÜÜDA?
Kohal on kaks-kolm söögiaega päevas. Mõnikord võib ta võtta ka päev otsa järjest, aga enamasti käib see paaritunniste perioodide kaupa. Üksikuid kalu võib muidu ka tilkuda, aga mingil ajal ta järsku selgelt aktiveerub. Näiteks hommikul, siis kella 13‒14 ajal ja õhtul kell 17‒19. Kummaline, kuidas siis hakkavad kala saama kõik, kes on parasjagu jõel õiges kohas.
 
RITV JA RULL
Mina püüan Westin W8 2,4 meetri pikkuse ja 10‒40 g testiga ridvaga, mis on minu arvates üks paremaid kohapüügiritvu üldse. Volžankal on ka paar koharitva, aga need töötavad veidi teise loogikaga ‒ nende otsapaine on hästi pehme, et sa näeksid ära iga togimise. Kala haakimisel toimib ritv kolmandast rõngast alates. Koha lõuad on üsna luised ja haakimine peab olema tugev. Pehme ridvaga ei haagi kala ära.
Rull ei pea koha jigimisel tingimata olema nii kiire, nagu arvatakse. Tihtipeale ei ole tõste kiirus üldse nii oluline või siis tahabki kala pigem aeglasemat tõstet. Sobib 2500‒4000-suurune rull.
Kohapüük on väga nüansirikas ‒ sageli vanad meetodid ei tööta ja siis pead jälle midagi uut katsetama. Kivi kotti!
Mõnikord võib koha võtta ka päev otsa järjest, kuid enamasti käib see paaritunniste perioodide kaupa.
 P.S.
Nii saad parema võtu
Kasuta lantidel lõhnaaineid - mida enam suve poole, seda paremini need töötavad. Näiteks küüslauk toimib kindlasti.Fluorokarbonist lips aitab samuti koha võtule kaasa.
 
Suurt trofeekala otsi talvel
Trofeekoha püügiks on parim aeg novembrist jaanuarini. Parimad kohad jäävad Kantsi kõrtsist allapoole. Sel ajal olen just Praagalt saanud oma kõige suuremad kalad.
Talvel on valget aega vähe ja plusskraadides ilmaga toitub koha päev otsa. Tihedat võttu siiski ei ole – kui käid 10‒15 auku läbi, saad päeva jooksul ühe, maksimaalselt kolme suure kala võtu kindlasti kätte. Sõltub sinust, kas realiseerid need ära. Kala on enamasti ilus, kolmest kilost ülespoole.
Püük käib heledama landiga ja visata tuleb kindlasti diagonaalis üle augu.